天天被操天天被操综合网,亚洲黄色一区二区三区性色,国产成人精品日本亚洲11,欧美zozo另类特级,www.黄片视频在线播放,啪啪网站永久免费看,特别一级a免费大片视频网站

現(xiàn)在位置:范文先生網(wǎng)>教案大全>英語教案>七年級英語教案>unit 29 Shopping-Lesson 114

unit 29 Shopping-Lesson 114

時(shí)間:2022-08-17 01:48:32 七年級英語教案 我要投稿
  • 相關(guān)推薦

unit 29 Shopping-Lesson 114


Lesson 114 教學(xué)設(shè)計(jì)方案

  教學(xué)目標(biāo):

  1.學(xué)會問價(jià)錢。

  2.學(xué)會最基本的賣東西用語,并會買東西。

  3.繼續(xù)學(xué)習(xí)可數(shù)名詞與不可數(shù)名詞的用法。

  教學(xué)用具:

  錄音機(jī),實(shí)物投影儀,圖片或?qū)嵨锏取?

  教學(xué)步驟:

  Step 1  Revision

  值日生Duty Report

  讓值日生Duty Report加上買東西的內(nèi)容。 如句型:I want to buy a bag of milk, some bread and two eggs for my tomorrow’s breakfast on my way home. My mother want to buy four potatoes, two kilos of fish, tow kilos of apples, 1 kilo of chicken legs.

  讓值日生隨意拿起某同學(xué)的物品,問:How much is your pen, please?  答:Maybe it’s … 問:How much are two pencils, please? 答:They’re …

  Step 2  Presentation

  引出今日新課:How much is …, please? How much are …, please? 教問價(jià)錢:how much … 教句型:How much is the…,please? How much are the …., please?

  老師可問一些同學(xué)們知道價(jià)錢的物品。如:方便面,袋牛奶,可樂等。練習(xí)回答:It’s …yuan a bag / a bottle / kilo. They are …yuan a kilo.

  將書上的114課第一部分的圖用投影儀打出,就圖提問。練習(xí)課文的第一部分和第二部分。可采取全班回答,小組回答,同桌回答等形式。練熟為止。

  Step 3  practice

  練習(xí)1:

  隨意取些同學(xué)們書桌上的物品放在講臺上,提問同學(xué)。

  可參考以下對話:

  A: This is a shop near our school. What things does the shop sell?

  B: Let me see. It sells pens, pencils, pencil-boxes, pencil-sharpeners…

  A: Does it sell bread / cakes / bottles milk…in the shop?

  B: Yes, it does. / No, it doesn’t.

  A: How much is it / are they? Do you know?

  教單詞:tomato, onion, carrot

  練習(xí)2:

  在投影片上畫一商店,列出一張價(jià)目表。

  可參考以下對話:

  A: Which shop sells bread / milk / cakes / tomatoes / onion / carrot?

  B: The shop next to our school.

  A: Would you like to go with me?

  B: Certainly.

  教單詞:cheap, expensive,

  cheap: not expensive   expensive: not cheap

  練習(xí)3:

  In the shop

  A: Do you have tomatoes here?

  B: Yes, we do.

  A: How much are they?

  B: They are ten yuan a kilo.

  A: They are too expensive. What about that shop? Let’s have a look.

  A: OK.

  In the another shop

  A: I want to buy some tomatoes. How much are they?

  B: They are five yuan a kilo. How many do you want?

  A: They are cheap. I want three.

  B: Here you are.

  A: Here is the money. Bye!

  B: Bye!

  Step 4  Read and practice

  利用以上的所有道具練習(xí)第三部分對話。注意:分別用上:How much is it? How much are they?

  Step 5  Consolidation

  學(xué)生們可自由編對話。但老師要控制。可給幫助學(xué)生們設(shè)計(jì)幾個(gè)情景。(參看教參P124)

  Step 6 

  Workbook

  Homework

  Blackboard Handwriting

  Unit 29  Shopping

            Lesson 114       參考詞

  New Words: how much, cheap, expensive     tomato

  Useful expressions              onion

  How much is it? It is …yuan a bag / bottle / kilo?  carrot

  How much are they? They are …a kilo.

  How many / How much do you want?



【unit 29 Shopping-Lesson 114】相關(guān)文章:

有趣的小魚作文(精選114篇)04-08

爭優(yōu)秀作文(通用114篇)04-12

挖筍優(yōu)秀作文(精選114篇)04-15

我的學(xué)校優(yōu)秀作文(精選114篇)03-20

【精選】話題作文300字(精選114篇)07-04

unit 4教學(xué)反思02-22

我最佩服的人作文(精選114篇)04-18

關(guān)于描寫日出的優(yōu)秀作文(精選114篇)04-11

我的小天地作文(通用114篇)03-04

以面對為話題作文(通用114篇)11-14